تبلیغات
مجله خبری پارس ماه - بزرگ‌ترین قرارداد بعد از برجام بین ایران و کره امضا شد
در پارس ماه کردار نیک گفتار نیک پندار نیک
بزرگ‌ترین قرارداد بعد از برجام بین ایران و کره امضا شد
یکشنبه 5 شهریور 1396 ساعت 12:05 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست پارس ماه | ( نظرات )
امضای قرارداد فاینانس هشت‌میلیارد یورویی بین ایران و کره‌جنوبی خبرساز شد. چند روز پیش، هیئتی ایرانی برای امضای قرارداد فاینانس به ارزش هشت میلیارد یورو، به سئول سفر کرده بود که روز پنجشنبه دوم شهریور، خبر انعقاد و نهایی‌شدن آن رسانه‌ای شد.

امضای قرارداد فاینانس هشت‌میلیارد یورویی بین ایران و کره‌جنوبی خبرساز شد. چند روز پیش، هیئتی ایرانی برای امضای قرارداد فاینانس به ارزش هشت میلیارد یورو، به سئول سفر کرده بود که روز پنجشنبه دوم شهریور، خبر انعقاد و نهایی‌شدن آن رسانه‌ای شد.
 
به گزارش شرق، این قرارداد که بزرگ‌ترین قرارداد فاینانس بعد از اجرائی‌شدن برجام محسوب می‌شود، انتظارات را برای انعقاد قرارداد سایر بانک‌ها با ایران برانگیخته است. پیش‌تر و در دوران تحریم‌های دولت محمود احمدی‌نژاد، سیستم بانکداری کشور با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده بود که اکنون با تلاش‌های دولت یازدهم، نتایج این تلاش‌ها در دولت دوازدهم به بار می‌نشیند.
 
در ابتدای مراسم، محمد خزاعی، معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، در سخنانی از امضای قرارداد خط اعتباری بیش از هشت میلیارد یورویی با اگزیم‌بانک کره با توجه به سوابق خوب روابط و همکاری فی‌مابین خبر داد و با اشاره به اینکه اقتصاد کره یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان است و توانمندی‌های تکنولوژیکی مطلوبی دارد، امضا و اجرائی‌شدن این خط اعتباری را گامی مهم در گسترش روابط بین دو کشور دانست.
 
خزاعی افزود: ١٢ بانک ایرانی به‌عنوان بانک‌های عامل و طرف قرداد استفاده از این وام خواهند بود. به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، مدیر اجرائی اگزیم‌بانک کره‌جنوبی نیز در سخنانی ضمن تشکر از تلاش‌های سازمان سرمایه‌گذاری و همکاری‌های بانک مرکزی و سیستم بانکی ایران، امضا و اجرائی‌شدن این قرارداد را گام مهمی در توسعه روابط اقتصادی دو کشور مبتنی بر تأمین منافع مشترک دانست.
 
آقای چانگ تصریح کرد: پروژه‌های متعددی با تأیید بانک مرکزی و سازمان سرمایه‌گذاری ایران می‌توانند از این خط اعتباری بهره‌مند شوند. بنا بر اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، پیش از این درباره پروژه‌های متعددی به‌ویژه در حوزه بهداشت، حمل‌ونقل و انرژی، مذاکره شده و آماده معرفی به طرف کره‌ای هستند که پس از امضای قرارداد، وام از طریق سیستم بانکی کشور و اخذ مصوبه دولت برای تضمین وام مذکور، وزارت امور اقتصادی و دارایی برای صدور ضمانت‌نامه وام اقدام خواهد کرد.
 
مخالفان دولت روحانی همواره از برجام به‌عنوان نقطه ضعفی برای دولت یازدهم استفاده کرده‌اند.
 
به گفته آنها، برجام نه‌تنها منافع اقتصادی کشور را تأمین نکرده بلکه حتی حیات سیاسی – امنیتی ایران را با مسائلی مواجه کرده است.
 
انعقاد این قرارداد از این حیث می‌تواند حائز اهمیت باشد که این قرارداد، ازجمله نتایج برجام پس از رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه نظام بانکداری ایران است. درحال‌حاضر، تیم اقتصادی دولت دوازدهم مذاکراتی را با بانک‌های ایتالیا، چین، نروژ، روسیه و ژاپن دنبال می‌کند که بنا بر گفته رئیس بانک مرکزی، خبرهای خوشی در آینده به گوش خواهد رسید.
 
توسعه روابط تجاری و مالی خارجی از طریق سیاست‌های اقتصادی مناسب، ازجمله شعارها و وعده‌های حسن روحانی، رئیس دولت یازدهم و دوازدهم بوده است. بر اساس گزارش‌ها، بررسی سوابق نشان می‌دهد به دنبال مذاکرات اولیه با اگزیم‌بانک کره‌جنوبی از سوی بانک مرکزی کشورمان و سازمان سرمایه‌گذاری خارجی برای ارائه تسهیلاتی برای ساخت بیمارستان در کشورمان در سال ١٣٩٣ (در دوران تحریم)، یادداشت تفاهمی در سال ١٣٩٤ درباره چارچوب همکاری‌های مالی بین دو کشور در سال منعقد شده بود که سقف پنج میلیارد دلار برای همکاری در زمینه بهداشت و ساخت بیمارستان در متن یادداشت تفاهم (که خارج از تحریم‌های موجود بوده)، وجود داشت. حدود سه ماه پیش، در دولت یازدهم، علی طیب‌نیا، وزیر سابق اقتصاد، در سفری به کره‌جنوبی توافقات اولیه برای انعقاد این قرارداد را به ثمر نشانده بود.
ایرنا گزارش می‌دهد که وزارت امور اقتصادی و دارایی دولت یازدهم از طریق سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، مذاکراتی با بانک‌ها و نهادهای مالی خارجی در ایتالیا، چین، کره‌جنوبی‌، ژاپن، روسیه و نروژ داشته ‌است.
 
در این ارتباط می‌توان به مذاکره با مدیوبانک ایتالیا، بیمه اعتبار صادراتی ایتالیا (٢میلیارد یورو)، اگزیم‌بانک چین (٣٠میلیارد دلار)، بانک سی‌‌بی‌دی چین (١٥میلیارد دلار)، اگزیم‌بانک کره‌جنوبی (هشت میلیارد یورو)، کاشور کره‌جنوبی (پنج میلیارد یورو)، مؤسسه بیمه سرمایه‌گذاری و صادرات ژاپن و وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن (١٠میلیارد دلار)، جِی.‌ای.‌سی.‌آ ژاپن یک‌میلیاردو ٢٠٠ میلیون یورو)، وزارت دارایی روسیه (پنج میلیارد یورو)، مؤسسه جی.‌ای.‌یی.‌کا و اعتبار صادرات نروژ یا ان.‌یی.‌سی (یک میلیارد یورو) با هدف تجهیز منابع مالی خارجی فاینانس اشاره کرد.
 
ولی‌اله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، با اشاره به قرارداد فاینانس با اگزیم‌بانک کره‌جنوبی به ارزش هشت میلیارد یورو، ابراز کرد: پس از توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها، یکی از اولین اقدامات انجام‌شده، تسویه تعهدات سابق بود که نتیجه آن را در بهبود رتبه اعتباری کشور مشاهده کردیم.
 
سیف در یادداشتی كه در كانال تلگرام خود منتشر كرده، نوشته: پس از مذاکرات مفصل و طولانی، شاهد این هستیم که قراردادهای جدید تأمین مالی، یکی پس از دیگری به ثمر رسیده و نهایی می‌شوند. قرارداد خط اعتباری با اگزیم‌بانک کره‌جنوبی که با تلاش‌های سازمان سرمایه‌گذاری خارجی، بانک مرکزی و سیستم بانکی نهایی شده، نمونه‌ای از این تلاش‌هاست که منجر به عملیاتی‌شدن پروژه‌های عمرانی و تولیدی متعددی در کشور خواهد شد و آثار آن در رشد و توسعه اقتصادی کشور، در آینده هرچه بیشتر روشن خواهد شد.
 
رئیس بانک مرکزی افزود: قراردادهای تأمین مالی بلندمدت، نه‌تنها از جهت آثار مستقیمی که در اجرای پروژه‌های عمرانی و تولیدی کشور و ایجاد اشتغال در کشور می‌گذارند اهمیت دارند، بلکه از بعد مالی و بانکی نیز نمایانگر تمایل کشورها به برقراری روابط بلندمدت بانکی و نشانه اعتماد بالا میان نظام مالی دو کشور هستند؛ گام‌هایی که در سال‌های گذشته از سوی دولت، یکی پس از دیگری برای گسترش روابط بین‌المللی و اصلاح وضعیت اقتصادی برداشته شد.
 
ولی‌اله سیف با اشاره به مشکلات پیش‌روی نظام بانکداری ایران و تلاش دولت و بانک مرکزی برای رفع این موانع و مشکلات، بیان کرد: اگرچه بعضا با سختی‌ها و ناهمواری‌هایی مواجه بوده‌ایم؛ اما اکنون به نحو پیوسته‌ای شاهد به‌ثمرنشستن این تلاش‌ها هستیم و ان‌شاء‌الله این حرکت‌ در آینده نیز تداوم خواهد یافت.
 
باور دولت تدبیر و امید همواره این بوده است که تلاش در راستای ارتقای رفاه ملت شریف ایران و آبادانی هرچه بیشتر کشور، مهم‌ترین اولویت همه کارگزاران نظام است و در این راستا، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد شد. سیف اظهار امیدواری کرده که در روزها و ماه‌های آتی، اخبار خوش دیگری را نیز به استحضار ملت ایران می‌رساند.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
How do you prevent Achilles tendonitis? شنبه 18 شهریور 1396 07:12 ق.ظ
Hello terrific website! Does running a blog like this require
a lot of work? I have no expertise in computer programming however I
was hoping to start my own blog soon. Anyways, should you have any ideas or techniques for new blog owners please share.

I understand this is off topic however I simply wanted to ask.

Many thanks!
زری جوووووون یکشنبه 5 شهریور 1396 10:19 ق.ظ
دوست گلم وب جالبی داری ممنون میشم سری به ما هم بزنی و با هم تبادل لینک داشته باشیم مرررسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
نویسندگان
لینک دوستان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

محصولات ویژه